Peníze nerostou na stromě

Peníze nerostou na stromě

 

Žáci pátého ročníku se zúčastnili preventivního programu zabývajícího se finanční gramotností.

3 lektorky z Agentury pro občany Krok Kyjov přijely do školy velmi zajímavou formou děti informovat o základních pojmech týkajících se finanční gramotnosti.

Dvouhodinový program byl rozdělen do dvou částí. V první části se děti seznámily s teoretickou oblastí. Zjistili, jak vznikly peníze, jaká je jejich historie, čím se v historii platilo.

V komunitním kruhu se žáci snažili uvést co nejrychlejší asociace na slovo PENÍZE a co by dělali, kdyby měli k dispozici 2 mil. korun.

Většina dětí reagovala stylem, že by dala část na charitu a něco by si nechala. Když se však lektorky zeptaly, na co by si peníze děti nechaly, málokdo věděl, jak by s nimi naložil. Byli mezi dětmi ale i takoví žáci, kteří se zmínili o investicích, kryptoměnách a zvyšování hodnoty svých peněz.

Málo dětí mělo povědomí o půjčkách, úrocích a problémech, které mohou nastat v případě, že si někdo půjčí víc peněz, než je schopen splácet.

Druhá část byla zaměřena prakticky. Děti dostaly simultánní rozpočet, který měly prakticky využít tak, aby ještě ušetřily. Pracovaly ve skupinách a zkusily si, jaké to je vyjít i s malým příjmem a zjistili, co vše musí rodiče zaplatit, aby jim nic nechybělo.

                                                                   Mgr. Naděžda Vašková

Fotogalerie