5. třída navštívila PLANETÁRIUM Brno

Jednoho deštivého, přesto krásného dne, na začátku října jsme se vydali na exkurzi do PLANETÁRIA v Brně. Vzhledem k tomu, že nás brzy v přírodovědě čeká učivo o vesmíru, neváhali jsme a vybrali jsme si program 3D vesmír. Čekali jsme skvělou podívanou, nicméně to, co jsme zažili, předčilo veškeré očekávání!

V autobuse jsme si povídali, zpívali, smáli jsme se, pak jsme maličko zmokli, porovnali své ruce s rukama astronautů a ani jsme nevěděli jak, rozbalovali jsme svačiny v planetáriu a nedočkavě očekávali začátek programu.

Po svačince jsme obdivovali krásy ve stánku se suvenýry. Děti si domů odvezly duhové pružiny, duhové deštníky, různé druhy minerálů, hornin nebo třeba vltavínů. Někteří chlapci také obdivovali a kupovali kompasy a různé obrázky planet. 

Pak jsme se přesunuli konečně do digitária, dostali jsme speciální 3D brýle, usadili jsme se do pohodlných křesel s tlačítky na položení a čekali jsme, co bude :)

Přednášející nám řekl, že si můžeme zout boty a udělat si pohodlí, to děti velice potěšilo a zouvaly se o sto šest :) a pak to začalo…

Nejdříve jsme byli seznámeni s tím, jak vypadá současná noční obloha, viděli jsme souhvězdí, točila se nám celá kopule nad hlavou, abychom viděli, jak se mění obloha v průběhu roku.. a po učení a výkladu přišla zábava..

Program 3D vesmír nás usadil do křesel - letěli jsme do vesmíru a kolem nás létaly hvězdy, dotýkaly jsme se Hubbleova teleskopu, sledovali jsme, jak vypadá výbuch supernovy a vydávali jsme zvuky jako “wow, jéééé, jůůůůů…"

Výlet nejenže ještě víc stmelil třídu - alespoň tu naši rozhodně, ještě více utužil kolektiv (prožíváním společného zážitku), ale také nám předal velmi zajímavé informace a zkušenosti.

Děkujeme SRPŠ, že nám poskytla příspěvek na dopravu. Exkurze rozhodně stála za to! 

 

Mgr. N. Vašková

Fotogalerie